Má rád dobrodružství a nenechá se spoutat. Archetyp objevitele se nespokojí s průměrností a pocitem, že je hotovo. Stále je možnost jít dál a hledat nové zážitky. Velký důraz tak značky, které se s tímto archetypem ztotožňují, kladou na vyjádření individuality zákazníka. Dokonce zachází i do fáze, kdy jejich zákazníci mohou sami ovlivňovat výslednou podobu produktu.
Touha po neznámém je v lidech odjakživa. Objevuje se v každém. U někoho je touha po dobrodružství větší, u někoho menší. Je však součástí každodenního života. Bez ní svět vypadal úplně jinak, než jak ho dnes známe. Tento základní instinkt si uvědomují firmy po celém světě a staví na ní svoji marketingovou strategii. Nejznámějšími představiteli objevitelů jsou Starbucks, Subaru, Jeep, The North Face nebo Virgin.
Autentický zážitek
Právě Virgin, konkrétně Virgin Galactic, Richarda Bransona ukazuje život bez limitů. Komerční cesta do vesmíru proto přitahuje pozornost mnoha dobrodruhů. Objevitelská značka, stejně jako ostatní, nabízí autentický zážitek zákazníkům, kteří volají po svobodě.
Svoboda zákazníkům přináší možnosti sebepoznání a následnou radost z objevení smyslu života, kterým v přenesené formě může být i kafe ze Starbucksu, který se vydal po stopách Moby Dicka. Na celosvětově známém příběhu dokázal vybudovat silnou značku, která odkazuje na další silný atribut. Přírodu.
Ve spolupráci se zákazníky
Se značkou, vycházející z archetypu objevitele, jde ruku v ruce i samotný produkt. Obvykle se zákazníkům hodí do přírody nebo na cesty, kde jim pomáhá vyjádřit vlastní individualitu, a apeluje tak na průkopnickou podstatu. Firmy se tak nebojí dělat nonkonformní inovace. Ví, že to k nim patří, a díky nim dokáží zprostředkovat zážitek i při samotném nakupování.
Stejně tak se ohlíží na přání zákazníků. Není výjimkou, kdy samotné produkty vytváří ve spolupráci s veřejností. Nabízí ji možnost podílet se na vývoji, čímž přitahují pozornost i mimo svoji cílovou skupinu. Vyráží tak proti zavedeným schématům a snaží se hledat nové způsoby, jak se posunout dál.
Mimo komfortní zónu
Stejně jako vystupují navenek, chovají se i uvnitř. Zaměstnanci pracují ve více uvolněném prostředí, ve kterém mohou vyniknout jejich individuální dovednosti. Ačkoliv mají rádi kolektiv, každý objevitel je totiž ve své podstatě individualista, který má potřebu být kapitánem a udávat směr.
Z toho vychází i sdělení, které obsahují reklamy. Buďte jedineční a nenechte se svázat, říkají svým zákazníkům. Nebojte se utéct od reality, vystupte z komfortní zóny, buďte jedineční a objevujte nové věci. Třeba právě vesmír.