Ani na chvíli se nezastavit, vyrazit za dobrodružstvím a užít si zábavu. Tak vypadá marketingový archetyp klauna, který se stále drží na vlně pozitivní nálady. Proti tomu u archetyp klauna v psychologii se naše samotná nálada odráží do klaunova chování. Dokáže být smutný, to se v komunikaci značek nestane.
V uměleckých dílech patří archetyp klauna mezi jeden z nejrozšířenějších. Motiv jediného člověka, který může bez potrestání říkat králi pravdu, zná díky pohádkám každý. Klaun se ruku v ruce s dobou vyvíjel, až si našel svoji alternativu i ve světě marketingu, kdy ukazuje mnoha značkám, mezi které patří např. Pepsi, Fanta, Snickers nebo Skittles, jak směřovat svoji komunikaci.
S námi se nudit nebudete
Hlavním motivem značek s archetypem klauna je pobavit a rozesmát. Značky ukazují svým zákazníkům život s lehkostí, ve kterém si mají užít každý okamžik. V reklamách zní obvykle jednoznačné sdělení – S naším produktem to bude zábava. Buďte s námi.
Pro doplnění sdělení často využívají pestrých barev, které v lidech probouzí pozitivní náladu. Stejně tak využívají nadsázky, ať už při srovnání s konkurencí nebo při životní situaci. Jestliže jsou jednou z nejznámějších značek s tímto archetypem nápoje Pepsi, není těžké si vybavit reklamy, ve kterých se objevuje Coca-Cola.
Hledání nové originality
Řešení situací, které klauni nabízí (stejně jako typy reklam), jsou díky odvážnosti velmi nápadité. S tím souvisí i další vlastnost. Mění zažité konvence a zavedená pravidla pro ně neplatí. Může tak být vnímáno, že klaun se stává bláznem. Obvykle to ale je, že klaun není blázen, blázni jsou ti, kteří jim nechtějí naslouchat.
Autenticitu těchto značek podporují i samotné kanceláře, kde se zaměstnanci baví třeba u kulečníku. Dnes už to není žádnou výjimkou, protože minimálně každá druhá firma láká zaměstnance na „super kolektiv“ a „stolní fotbálek v officu“. Z originality se tak stává průměrnost a pro klauny ztrácí hodnotu v komunikaci. Hledají nová odvážná řešení.